Anasayfa » Amaçlarımız

Amaçlarımız

mission

TESAM; iç – dış politika ve güvenlik, ekonomi, hukuk ve toplumsal bilimler alanlarında faaliyet gösteren, bağımsız bir think-tank kuruluşudur.

TESAM’ın en başta gelen amaçlarından birisi, ülkemizde ihtiyaç duyulan konularda araştırmalar yaparak, bunları düzenli ve sistemli bir rapor haline getirmek suretiyle ilgili makamlara önerilerini sunmaktır.

TESAM, kurulduğu günden itibaren şu temel amaçlarla hareket etmektedir:

o Ülkemizin mevcut sorunlarına çözüm önerileri ve alternatifler getirmektedir. Zira Türkiye’nin, içeride ayağına pranga olmuş kronik sorunlarını çözmeden, dışarıda etkin bir rol oynaması mümkün değildir.

o Ülkemizde yeni atılımlar yapılabilmesi için, hazırladığı raporlar ve çizdiği yol haritaları aracılığıyla çeşitli fikir ve öneriler sunmaktadır. Bu sayede ülkemizi yöneten insanların ufkunu açmak ve onlara bunun için gerekli teorik ve fikirsel zemini hazırlamaktadır.

o Aynı zamanda bunları yaparken, yetiştirdiği beyin gücü vasıtasıyla, geleceğin Türkiyesi’nin temellerini atmaktadır. Evet, TESAM’ı belki de diğer tüm think – tank kuruluşlarından ayıran en önemli yönü, yukarıda sayılan faaliyetlerin yanı sıra, genç ve alanında uzman akademisyenler yetiştirmesidir. Bu proje vasıtasıyla, ülkemizin beyin gücüne katkı sağlamak ve dışarıya olan beyin göçünün aksine, ülkemizi bir çekim merkezi haline getirmektir.

tr_TR