Anasayfa » Yüksek İstişare Heyeti

Yüksek İstişare Heyeti

Prof. Dr. Hasan KÖNİ (İstanbul Kültür Üniversitesi)
Yüksek İstişare Heyeti Başkanı

1946 yılında İstanbul’da doğan Köni Saint Joseph lisesini ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesini bitirdi. Aynı fakültede ve Michigan State Üniversitesinde lisansüstü ve doktora üstü çalışmalar yaptı. 1982 yılında California Üniversitesi, Santa Cruz’da ve 1990-91 yılında Washington, John Hopkinks Üniversitesinde konuk öğretim üyesi olarak bulundu. Uzun yıllar Dışişleri bakanlığında danışmanlık yaptı.

Halen İstanbul Kültür Üniversitesi Hukuk Fakültesi Devletler Hukuku ABD Başkanılığı, TESAM Yüksek İstişare Heyeti Başkanlığı yapmaktadır.Uluslararası Hukuk, Türk Dış ve İç Politikası üzerine, uluslararası güncel konularda yayınlanmış altmışa yakın makalesi ve yayınlanmış kitapları bulunmaktadır.

 

Prof. Dr. İlyas TOPSAKAL (İstanbul Üniversitesi)
Yüksek İstişare Heyeti Üyesi

Erciyes Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden 1994 yılında mezun oldu. Yüksek lisansını “X-XII. Asırlarda İdil (Volga) Bulgarları ve İslamiyet”  konulu tez çalışması ile Marmara Üniversitesi’nde tamamladı. Yine aynı üniversitede “Rus Misyoner Kaynaklarına Göre İdil Ural Bölgesinde Ortodoks Misyoner Faaliyetleri ve Türkler (1552-1917)” konulu tezi ile doktorasını tamamladı.

2012 yılında doçent, 2016 yılında profesör oldu. TESAM Yüksek İstişare Heyeti Üyesi, Türk Dünyası Çocuk Vakfı (TDÇV) kurucu genel başkanlığı yapmaktadır. İstanbul Üniversitesi Tarih Bölümü Genel Türk Tarihi ABD Başkanı olarak görev yapmaktadır. Çalışma alanları Genel Türk Tarihi ve Türkiye-Rusya ilişkileridir. 

 

Prof. Dr. Veysel BOZKURT (İstanbul Üniversitesi)
Yüksek İstişare Heyeti Üyesi

1984 yılında Uludağ Üniversitesi’nden lisans derecesini aldı. 1986 yılında “Türkiye’nin sosyal değişme sürecinde sivil bürokrasi (1923-1960)” adlı tezi ile yüksek lisans, 1991 yılında da “Avrupa Birliği: İşçi sendikalarının, işverenlerin, siyasal kurumların ve kamuoyunun tutumu açısından incelenmesi” adlı tezini savunarak doktora derecesini aldı. 1985 yılında araştırma görevlisi olarak başladığı kamu görevine European University Institute (1988-1989), HTIEI Bakü (1996), The London School of Economics and Political Sciences (2002), James Cook  University(2005-2006), Washington State University (2008) gibi bir çok farklı üniversitede misafir araştırmacı, öğretim üyesi ve öğretim görevlisi olarak devam etti.

2010 yılında profesör ünvanını alan Bozkurt, İstanbul Üniversitesi’nde öğretim üyesidir. Çalışma alanları; çalışma sosyolojisi, değerler, küreselleşme, ekonomik sosyoloji, girişimcilik ve araştırma yöntemleridir.

tr_TR