TESAM’ın, akademik dünyada 2011 yılında başlamış olan yolculuğu son hızla devam etmektedir. Bugüne kadar birçok önemli çalışmanın altına imza atan TESAM, ülkemizde akademik yaşamın önemli kuruluşlarından bir tanesi haline gelmeyi başarmıştır. TESAM yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Think Tanks and Civil Societies Program (TTCSP) tarafından dünyadaki 11.175 düşünce kuruluşunun indekslendiği “2020 Global Go To Think Tank Index Report” çalışmasında Savunma ve Ulusal Güvenlik alanında 91. sırada, Dış Politika ve Uluslararası İlişkiler alanında ise 114. sırada yer almayı başarmıştır.
Özellikle son yıllarda ulusal ve uluslararası birçok akademik yayını literatüre kazandıran TESAM’ın yeni yayını olan TESAM STRATEJİ Dergisi’ni sizlere sunmanın mutluluğunu yaşıyoruz.
TESAM STRATEJİ, ülke ve dünya gündeminde dikkat çeken popüler konular üzerine ülkemizdeki en saygın akademisyenlerin görüşlerini kamuoyu ile paylaştığı bir platform olmayı amaçlamaktadır. Akademik dünya ile popüler gündem konuları arasında bir bağ kurmayı ve kamuoyunu aydınlatmayı amaçlayan TESAM STRATEJİ, 2023 yılından itibaren aylık olarak sizlerle buluşmayı hedeflemektedir.
TESAM STRATEJİ olarak bu ilk sayımızda son dönemde ülkemizde ve dünyada gündemden hiç düşmeyen “Enerji” konusunu ele aldık. Bu sayımıza yazıları ile katkı sağlayan çok kıymetli hocalarımıza teşekkürlerimizi sunar, bundan sonraki sayılarımızda sizlerle buluşmak dileğiyle siz değerli okurlarımıza saygılar sunarız.

İçindekiler
Sanayi Devriminden Günümüze Enerji Talebindeki Değişim ve Gelecek Vizyonu
Dr. İlyas Bozkurt
Rus Savaşı ve Dünyanın Enerji Geleceği
Prof. Dr. Hasan Köni
Enerji ve Uluslararası İlişkiler
Prof. Dr. Haydar Çakmak
Enerji Güvenliği ve Enerji Kullanımı
Prof. Dr. Önder Kutlu
Değişen Dünya Düzeninde Türkiyenin Enerji Görünümü
Prof. Dr. Bayram Kılıç
Doğu Akdeniz-Hazar Denizi-Karadeniz Hattında Enerji Jeopolitiği: Güney Gaz Koridoru ve Türk Akım
Doç. Dr. Güngör Şahin
Enerji Krizi ve Neden Olduğu Jeopolitik Salınımlar
Doç. Dr. Fikret Birdişli
Türkiye’nin Küresel Enerji Stratejisi
Dr. Levent Ersin Orallı
Enerji Boyutuyla Küreselde Güçler, Dengeler ve Jeopolitik Hareketlilik
Dr. Aydın Özü
Büyüyen Çin ve Enerji Açmazı
Dr. Yıldırım Deniz
Türkiye’nin Fosil Yakıtlardan Kurtulması Mümkün Mü?
Muhammet Aydoğan

TESAM STRATEJİ Dergisi Tam Hali

Dokümanı indirmek için tıklayınız
tr_TR