Anasayfa » Panel » TESAM “1915 OLAYLARINI” KONUŞTU
TESAM “1915 OLAYLARINI” KONUŞTU

TESAM “1915 OLAYLARINI” KONUŞTU

1915 Olaylarının sıkça gündeme geldiği bu günlerde, TESAM tarafından organize edilen “1915 Olaylarının 100. Yılında Türkiye – Ermenistan İlişkileri’nin Dünü Bugünü ve Yarını” isimli panel, 25 Nisan 2015 Cumartesi akşamı, Merinos AKKM Orhangazi salonunda gerçekleşti.

Tesam Genel Başkanı M.İlyas BOZKURT, Bursa Milletvekili Necati ÖZENSOY, Uludağ Üniversitesi’nden birçok akademisyenin de hazır bulunduğu panele, Uludağ Üniversitesi öğrencileri ve Bursa halkının yoğun ilgisi vardı.

Panelde konuşmacı olarak Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nden Doç.Dr. Barış ÖZDAL, Çağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nden Prof. Dr. Esat ARSLAN ve İstanbul Kültür Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden Prof. Dr. Hasan KÖNİ konuşmacı olarak katıldılar. Panelin moderatörlüğü Tesam Genel Koordinatörü Yıldırım DENİZ tarafından yapıldı.

Panelde açılış konuşmasını Tesam Genel Başkanı M. İlyas BOZKURT yaptı. Konuşmasında Ermenilerin ülkemizden toprak talebinde bulunduğunu hatırlatan BOZKURT, bu toprakların ancak kazanıldığı gibi sadece ve sadece şehit kanları ile verilebileceğini ve bu ülkedeki her vatandaşın kanının son damlasına kadar vatanı korumaya hazır olduğunu, hiç kimsenin bunu aklından çıkartmaması gerektiğini vurguladı.

TESAM Genel Başkanı M. İlyas BOZKURT’un konuşmasının ardından panelistler sahnede yerlerini aldılar. Moderatör Yıldırım DENİZ’in panelistleri izleyicilere tanıtmasının ardından panel, Doç. Dr. Barış ÖZDAL’ın sunumu ile başladı.

Doç. Dr. ÖZDAL sunumuna, Ermeni meselesinin tarihsel gelişimini anlatarak başladı. Olaylarının nasıl başladığını anlatan ÖZDAL, Ermeni Meselesi diye anlatılan şeyin aslında bir “tehcir” olmadığını, Osmanlı Devleti’nin kendi sınırları içerisindeki bir “sevk ve iskan” olduğunu vurguladı. Ayrıca Ermeni tarafınca ortaya atılan ve delil diye sunulan bilgi, belge vb.nin çarpıtma ve uydurma olduğunu belirtti.

Doç. Dr. ÖZDAL’dan sonra sahneye, Prof. Dr. Hasan KÖNİ çıktı. Prof. Dr. KÖNİ ise Ermeni Meselesinin, 1960 yılından sonraki dönemde, “küresel güçlerin” konuya müdahil olması ile aldığı şekli anlattı. Konunun bir noktadan sonra TÜRK-ERMENİ ikilisi arasındaki bir mesele olmaktan çıkıp, dış güçlerin müdahalesiyle çok aktörlü bir oyuna döndüğünü belirten KÖNİ, Özellikle ASALA tarafından yapılan terör eylemlerine ve bu eylemlerin iç yüzlerine değindi. Ayrıca; ASALA’ya dış ülkelerin nasıl destek verdiğini ve göz yumduğunun detaylarını konuklarla paylaştı. ASALA’nın eylemlerinin zaman içerisinde giderek şiddetini arttırdığına da değinen Prof. Dr. KÖNİ, şiddetin boyutlarının Avrupa ülkelerine zarar verir hale geldikten sonra Avrupa’nın ASALA’dan desteklerini çektiklerinin altını çizdi.

14Prof. Dr. KÖNİ’den sonra sahneye çıkan Prof. Dr. Esat ARSLAN, “1915 Olayları” hakkında yabancı ülkelerde Türkiye aleyhine alınan kararların ülkemize etkilerine değindi. Konuşmasında ABD’deki lobilerin nasıl çalıştığını anlatan ARSLAN, Türkiye lehine görüş beyan eden bilim adamlarının nasıl sindirildiğine dikkat çekti.

Panelistlerin sunumlarından hemen sonra katılımcıların sorularına geçildi ve öğrencilerden gelen sorulara tek tek cevap verildi.

Oturumun sona ermesinden hemen sonra ise kapanış konuşması yapan Bursa Milletvekili Necati ÖZENSOY, TESAM’ı gündemin nabzını tutan ve gündem oluşturan faaliyetleri dolayısıyla tebrik etti. Ayrıca konunun önemine değinen ÖZENSOY Bursa’da böyle bir panel yapılmasının çok kıymetli olduğunu ifade etti.

ÖZENSOY konuşmasının hemen ardından Prof. Dr. Esat ARSLAN’a teşekkür plaketi takdim etti.

Doç. Dr. Barış ÖZDAL’a teşekkür plaketi TESİAD Genel Başkan Yard. Halil İbrahim YILMAZ tarafından takdim edildi.

Prof. Dr. Hasan KÖNİ’ye, TESAM Genel Başkanı M. İlyas BOZKURT tarafından teşekkür plaketi takdim edildi.

Programın çıkışında katılımcılara, TESAM tarafından yayımlanan TESAM AKADEMİ DERGİSİ’nin Türkiye-Ermenistan İlişkileri Özel Sayısı takdim edildi.

tr_TR