Anasayfa » Akademi Okulu » “TESAM Akademi Okulu”nda “Türk(iye) – Ermeni(stan) ilişkileri” konuşuldu
“TESAM Akademi Okulu”nda “Türk(iye) – Ermeni(stan) ilişkileri” konuşuldu

“TESAM Akademi Okulu”nda “Türk(iye) – Ermeni(stan) ilişkileri” konuşuldu

“TESAM Akademi Okulu”nda bu hafta konu “Türk(iye) – Ermeni(stan) ilişkileri” oldu. 

Tesam tarafından organize edilen “TESAM Akademi Okulu” seminerlerinin bu haftaki konuğu; Uludağ Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Barış ÖZDAL oldu.

Doç.Dr. Barış ÖZDAL: Türk Ermeni ilişkilerinin temelinde “1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddiaları” olduğunu ve bu iddiaların bilimsel bir zeminde tartışılmasının ne kadar önemli olduğunu vurguladı.

Öncelikle Türk-Ermeni olaylarına ilişkin olarak, bu olayların “Ermeni Tehciri” veya “Sözde Ermeni Soykırımı” isimleriyle telaffuzunun Türk tezine zarar verdiğini belirten Özdal, bu isimler yerine; “1915 Olaylarına İlişkin Ermeni İddiaları” tabirinin kullanılmasını önerdi. Ve bu ismin olaylar açısından daha bilimsel ve olayları araştırmaya ilişkin teşvik edici bir isim olduğunu vurguladı.

Bu konuda yapılan birçok hatanın başında konuya ilişkin köşe taşı hüviyetindeki, “sınır sorunu”, “ermeni tehciri”, “sözde ermeni soykırımı” gibi kelimelerin olduğunu belirten Doç. Dr. Barış Özdal, bu tabirlerin kullanılmaması ve literatürden kalkması gerektiğinin ısrarla altını çizdi.

Ayrıca 24 Nisan tarihinin Ermeni olayları ile ilgili hiçbir kesişen yönünün olmamasına rağmen Ermeni tarafınca, bu tarihin olayların anma yıldönümü olmasının ise tezlerinin en çürük taraflarından biri olduğunu belirtti.

Ayrıca bu konuyla ilgili olarak birçok ülkenin meseleye müdahil olduğunu belirten Özdal, belki de meselenin çözülememesinin altında yatan nedenin; konunun tarafı olan Türkiye-Ermenistan-Azerbaycan üçlüsünün sadece kendi aralarında konuşamamasından kaynaklandığını vurguladı.

Bunların yanında tarih öğrenmek için de gençlerin kendi aile büyüklerinden mutlaka geçmişlerini dinlemesi gerektiğini anlatan Özdal, birçok konuda sözlü tarihin ne kadar ehemmiyetli olduğunu yaşanmış örnekleriyle anlattı.

Devamında Özdal “Akademi Okulu” öğrencilerinin sorularına cevap verdi.

Program sonunda TESAM Genel Koordinatörü Yıldırım Deniz, TESAM’a yaptığı katkılardan dolayı Doç.Dr. Barış Özdal’a teşekkür plaketi takdim etti.

tr_TR