Anasayfa » Akademi Okulu » TESAM Ankara Akademi Okulu’na Gazi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Haydar ÇAKMAK konuk oldu
TESAM Ankara Akademi Okulu’na Gazi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Haydar ÇAKMAK konuk oldu
mde

TESAM Ankara Akademi Okulu’na Gazi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Haydar ÇAKMAK konuk oldu

Ankara’da düzenlenen TESAM DIŞ POLİTİKA AKADEMİSİ’nin konuğu Gazi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Haydar ÇAKMAK oldu.

Prof. Dr. ÇAKMAK konuşmasında “Türkiye – İran İlişkileri” üzerine bir sunum yaptı.
Prof. Dr. ÇAKMAK konuşmasına Türkiye’nin, Osmanlı’dan günümüze kadar İran ile ilişkilerinin tarihçesini anlatarak başladı.

Nüfusunun % 40’ının Fars olmadığının altını çizen Prof. Dr. ÇAKMAK, aynı durumun Türkiye için geçerli olması durumunda ülke olarak çok büyük sıkınyı yaşayabileceğimizin altını çizdi.

Konuşmasının devamında İran’ın devlet yapısından bahseden Prof. Dr. ÇAKMAK, bölgedeki diğer ülkelerden farklı olarak İran’ın devlet yapısının çok sağlam olduğunu ve ülke yönetimindeki isimlerin her dönemde birlik içinde ortak bir şekilde hareket ettiğini anlattı.

Konuşmasının sonunda öğrencilerin sorularını yanıtlayan Prof. Dr. ÇAKMAK, Türk Birliği konusunda kendisine sorulan bir soruya şöyle cevap verdi: “İngilizler dünyada İngilizce konuşan ülkeleri biraraya getirdi ve Commonwealth’i kurdu. Fransızlar Frankofoni’yi, Ruslar Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra Rusya Federasyonu’nu ve İran da Farsça konuşan milletler birliğini kurdu. Bunlar milliyetçilik olarak kabul edilmez ve kimse bunları engellemeye çalışmaz. Ancak Türkler bir birlik kurmak istese, tüm dünya buna engel olur!”

Programın sonunda TESAM Genel Koordinatörü Yıldırım DENİZ, Prof. Dr. ÇAKMAK’a TESAM’a yaptığı katkılardan dolayı plaket takdiminde bulundu.

tr_TR