Anasayfa » Akademi Okulu » TESAM Ankara Akademi Okulu’na TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Prof. Dr. Fırat PURTAŞ konuk oldu
TESAM Ankara Akademi Okulu’na TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Prof. Dr. Fırat PURTAŞ konuk oldu

TESAM Ankara Akademi Okulu’na TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Prof. Dr. Fırat PURTAŞ konuk oldu

Ankara’da düzenlenen TESAM AKADEMİ OKULU’nun konuğu Gazi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Görevlisi ve aynı zamanda TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Prof. Dr. Fırat PURTAŞ oldu.

Prof. Dr. PURTAŞ konuşmasında “Türkiye – Türk Dünyası İlişkileri” üzerine bir sunum yaptı.

 

Prof. Dr. PURTAŞ konuşmasının başında Türkiye’nin, 1990’lardan itibaren bağımsızlıklarını kazanmış olan Orta Asya Türk Cumhuriyetleri ile ilişkilerinin tarihsel süreç içerisinde nasıl geliştiğini anlatarak başladı.

Konuşmasının devamında Türkiye’nin Türk Dünyası ile olan ilişkilerini daha da güçlendirmesi gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. PURTAŞ şunları aktardı:

“Türkiye de ve diğer Türki Cumhuriyetler de tek başlarına mevcut küresel meydan okumalarla baş edemeyeceklerinin farkındalar. Bunun için kendi aralarında dayanışmayı güçlendirmek için önemli adımlar atılıyor. Mesela Mart ayı içerisinde beş Orta Asya Cumhuriyeti lideri Astana’da zirve yapacaklar. Yeniden Orta Asya devletleri arasındaki etkileşimi, alışverişi ve birlikteliği güçlendirmeye yönelik adımlar atılıyor.”

Programın sonunda TESAM Genel Koordinatörü Yıldırım DENİZ, Prof. Dr. PURTAŞ’a TESAM’a yaptığı katkılardan dolayı plaket takdiminde bulundu.

tr_TR