Anasayfa » Dostluk Gecesi » Türkiye-Kazakistan Dostluk Gecesi
Türkiye-Kazakistan Dostluk Gecesi

Türkiye-Kazakistan Dostluk Gecesi

TESAM (Türkiye Ekonomik Siyasal ve Stratejik Araştırmalar Merkezi), Türkistan Toyu ve Kazakistan Ankara Büyükelçiliği’nin ortalaşa düzenlediği, “Türkiye-Kazakistan Dostluk Gecesi” Uludağ Üniversitesi Mete Cengiz Kongre Salonunda gerçekleşti.      

Kazakistan Dostluk Gecesi’nde konuşan TESAM Genel Başkanı İlyas Bozkurt, Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan, Özbekistan, Azerbaycan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Türkiye Cumhuriyeti’nin yedi büyük devlet, tek millet olduğunu vurguladı.

İki büyük Türk devleti olan Türkiye ve Kazakistan gençliği; Kazakistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği, Ekonomik Siyasal ve Stratejik Araştırmalar Merkezi(TESAM), Türk Dünyası İlişkileri Araştırma ve Geliştirme Derneği (TÜRKİSTAN TOYU) işbirliği ve Uludağ Üniversitesi’nin desteğiyle Mete Cengiz Salonunda bir araya geldi. Kazakistan’ın kuruluşunun 27. Yıldönümü vesilesiyle düzenlenen Dostluk Gecesi’ne Kazakistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekulı, MHP Bursa İl Başkanı Cihangir Kalkancı, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Uludağ Üniversitesi Rektörü Yusuf Ulcay ve Rektör Yardımcısı Mehmet Yüce, TESAM Genel Başkanı İlyas Bozkurt, TESAM Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Deniz ve TÜRKİSTAN TOYU Yüksek İstişare Heyeti Başkanı İlyas Topsakal katıldı.

BİZ DOST DEĞİL KARDEŞİZ
Gecenin açılışında konuşan Büyükelçi Saparbekulı, Türk coğrafyasının önemine ve derinliğine değinerek, “Kazakistan Cumhuriyeti’nin ilk ve Kurucu Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev’in yazdığı Büyük Bozkırın Yedi Özelliği adlı makalesinde tüm Türk dünyasının aynı köklere sahip olduğu ve tekrar ayağa kaldırılıp, yaşatılması gerektiği vurgulanır. Bu Anadolu’dan ve Türk Dünyasından destek görmektedir. Biz hepimiz kardeşiz. Birçok kişiyle dost olabilirsiniz fakat kardeşlik tanrı tarafından verilen bir değerdir” ifadelerini kullandı.

‘TÜRK DÜNYASI BİR ARAYA GELMELİ’
Dostluk Gecesinde kürsüde söz alan TESAM Genel Başkanı İlyas Bozkurt, Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan, Özbekistan, Azerbaycan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Türkiye Cumhuriyeti’nin yedi büyük devlet, tek millet olduğunu vurgulayarak, “Bugün 250 milyon Türk yaşıyor bu bölgede. 7 devletli birleşik bir Türk devleti 250 milyon nüfuslu müthiş bir güç. Dünyanın en büyük süper güçleri arasında yer alır. Türk Dünyası mutlaka bir araya gelmeli. Tabi bu bir süreç” diye konuştu.

TEKNOLOJİ VURGUSU
Uludağ Üniversitesi Rektörü Yusuf Ulcay yaptığı konuşmada Kazakistan ve Türkiye kardeşliğinin gelişmesi için çalışılması gerektiğini ve TESAM’ın da bu gibi amaçlarla kurulduğunu dile getirdi.
Gecede söz alan Prof. Dr. İlyas Topsakal ise, “Türk Dünyasında sevgi, ahlak ve edep çok önemli. Bize TÜRKİSTAN TOYU gibi bir görev verdiler. Biz de bu görevi yerine getirmeye çalışıyoruz. Böyle bir gençlik bıraktığı için TESAM Genel Başkanımız İlyas BOZKURT’a ayrıca şükranlarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı.
Gecenin açılışında konuşan Büyükşehir Başkan vekili “Bir çok programa katılıyorum, ancak İstiklal Marşını ilk kez böyle yaşayarak okuduk” dedi.

Katılımlarıyla destek veren MHP Bursa İl Başkanı Cihangir Kalkancı Program organizasyonundan dolayı teşekkürleri sundu.

Kazakistan Dostluk Gecesi açılış konuşmalarının ardından düzenlenen Türk ve Kazak gençlerin bir birinden renkli müzik ve dans gösterileriyle sona erdi.

tr_TR