Anasayfa » Rapor » TESAM Geleceğin Üniversiteleri Raporu
TESAM Geleceğin Üniversiteleri Raporu

TESAM Geleceğin Üniversiteleri Raporu

Ülkemizde ise 1982 yılında getirilen sistemin yeniden yapılandırılması maalesef gecikmiştir. Ülkemizde eğitim konusunda olduğu gibi Yükseköğretim alanındaki tartışmalar da çoğunlukla, siyasal ve ideolojik ayrışmaların ve iktidar kavgalarının içerisinde karşımıza çıkmaktadır. Bu ise Yükseköğretimde yapılması gereken reformların önüne geçerek bunları ötelemekte ve temelden bir yapılacak bir düzenlemenin önünü tıkamaktadır.

Ülkemizde Yükseköğretim sisteminin temelini oluşturan Anayasa’nın ilgili maddeleri ve 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu, sürekli eleştirilere konu olmuştur bu alanda bir reform yapılması konusunda aslında farklı kesimler arasında bir fikir birliği bulunmaktadır. Ancak bu konuda farklı kesimler arasında bir ortak çözüm yolu bir türlü geliştirilememiş ve Yükseköğretim sistemindeki sorunlar ve ülke gençliği kendi kaderine terkedilmiştir.

TESAM tarafından hazırlanan Yüksek Öğretim Raporu ülkemizdeki üniversite sistemi sorunlarına çözüm önerileri getiren ve geleceğin üniversite sistemini temellendiren bir rapordur.

tr_TR