Anasayfa » Haberler » Hocaların TESAM’ı Ziyaretinde Türk Dış Politikası Konuşuldu
Hocaların TESAM’ı Ziyaretinde Türk Dış Politikası Konuşuldu

Hocaların TESAM’ı Ziyaretinde Türk Dış Politikası Konuşuldu

İstanbul Kültür Üniversitesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Hasan KÖNİ, Mersin Çağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Esad ARSLAN ve Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Barış ÖZDAL, TESAM’a (Ekonomik Siyasal ve Stratejik Araştırmalar Merkezi) ziyarette bulundu.

Ziyarette ağırlıklı olarak Türkiye’nin son dönemde yaşadığı dış politikadaki yaşanan gelişmeler ve gündemin en sıcak maddelerinden birisi olan 1915 Olayları ve Türkiye – Ermenistan ilişkileri konuşuldu.
Türkiye’nin önümüzdeki dönemde büyümek için mutlaka Orta Asya Türk cumhuriyetleri ile daha sıkı işbirlikleri kurması gerektiğini ifade eden Prof Dr KÖNİ, Türkiye’nin bu bölgeye daha fazla önem vermesi gerektiğini söyledi. Prof. Dr. KÖNİ, günümüzde ülkelerin dış politika yapımında stratejik araştırma merkezlerinin çok önemli bir yer tuttuğunu belirterek, TESAM’ın Bursa’yı, İstanbul’dan sonra bu konuda ikinci sıraya taşıdığını ifade etti ve çalışmalarının takdire şayan olduğunu söyledi.

Prof Dr Esad ARSLAN, 1915 Olayları ile ilgili olarak Ermenilerin aldatılmış ve kullanılmış bir millet olduğunu ifade ederek, Ermeni kilisesinin dahi dört kol olduğunu ve Ermenilerin ciddi bir kimlik problemi bulunduğunu ifade etti. Türkiye’nin son dönemde savunma sanayisinde yatırımlarının arttığını belirterek, bir ülkenin silah sanayinde millileşme oranının önemine vurgu yaptı. Doç Dr Barış ÖZDAL ise 1915 Olayları ile ilgili bazı yanlış kullanılan ifadelerin bulunduğunu, kendisinin son yıllarda çalışmaları ile bu konuya ışık tutmaya çalıştığını belirtti. Doç Dr ÖZDAL son olarak TESAM Akademi dergisinin son sayısında da bu olaylara yer verdiklerini ve bu konuya olan katkılarında ötürü  TESAM Başkanı olan M. İlyas BOZKURT’a teşekkürlerini ifade etti.

IMG_9233

Orta Asya Türk Cumhuriyetlerine Önem Verilmeli
TESİAD Genel Başkanı ve aynı zamanda da TESAM’ın (Ekonomik Siyasal Stratejik Araştırmalar Merkezi) Onursal Başkanı olan M. İlyas BOZKURT ise Türkiye’nin son dönemdeki dış politikalarında özellikle ağırlık merkezini Orta Doğu’ya vermesinin bir hata olduğunu ifade ederek, dış politikada Orta Asya Türk cumhuriyetlerine önem verilmesi gerektiğini ifade etti. Son dönemde Orta Doğu’da yaşanan olayların arkasında İslam dininin katı bir yorumu olan Selefi düşüncelerin yattığını ifade eden BOZKURT, Anadolu’da halkımızın yüzyıllardır yaşadığı, ‘hoşgörü, güzel ahlak ve akılcılık’ temeline dayanan Hanif İslam çizgisinin de, Orta Doğu’dan gelen bu selefi akımların tehdidi altında olduğunu anlattı. Konuşmasında mezhep savaşlarının yaşandığı Orta Doğu’nun adeta bir bataklık olduğunu ve bizim de bu bataklığa çekilmeye çalışıldığımızı ifade eden BOZKURT, Türkiye’nin Avrupa Birliği’nden kopmaması gerektiğini de ifade etti.

tr_TR