Anasayfa » Genel » TESAM Hollanda ziyaretleri kapsamında Amsterdam’da TÜRKEVİ’ni ziyaret etti.
TESAM Hollanda ziyaretleri kapsamında Amsterdam’da TÜRKEVİ’ni ziyaret etti.

TESAM Hollanda ziyaretleri kapsamında Amsterdam’da TÜRKEVİ’ni ziyaret etti.

 TESAM’ın Hollanda ziyaretinde Hollanda Türkevi Araştırmalar Merkezi’nde bir araya gelen Türk sivil toplum kuruluşları tarafından toplantı gündemine taşınan Türk sivil diplomasisinin önemine dikkat çekildi.

TESAM Başkanı sn. İlyas BOZKURT ve Türkevi Araştırmalar Merkezi Başkanı sn. Veyis GÜNGÖR’ün konuşma yaptığı toplantıda, Avrupa’da sivil diplomasinin stratejik yapılabilmesi için yeni Türk düşünce kuruluşlarına, araştırma ve geliştirme merkezlerine ihtiyaç duyulduğu belirtildi. Bu bağlamda, Avrupa’daki mevcut Türk Sivil Toplum Kuruluşlarının misyonlarını yeniden gözden geçirmeleri ve yeni kuruluşların doğmasına zemin hazırlanması gerektiği ifade edildi. Ayrıca toplantıda, Avrupa Türk STK’ların da, göçmenlik ve azınlık statüsünden kaynaklanan sorunlarla boğulmamaları, küresel etkinlikler ortaya koyarak Türk dünyası, akraba topluluklar ve dünyadaki tüm mazlumlara uzanan faaliyetler yapılması teklif olarak sunuldu.

Türkiye’deki STK’lara, özellikle sınır ötesi faaliyette bulunanlara çağrıda bulunularak, faaliyetlerinin ayni ve acil yardımla sınırlı kalmaması tavsiyesinde bulunuldu. Avrupa, Afrika, Türkistan ve Balkanlar’daki faaliyetlerin kültür ve medeniyetimizin varoluş anlayışı doğrultusunda genişletilmesi çağrısı yapıldı.

tr_TR