Anasayfa » Haberler » TESİAD Genel Başkanı İlyas Bozkurt Demokrasi Meydanı’nda halka seslendi
TESİAD Genel Başkanı İlyas Bozkurt Demokrasi Meydanı’nda halka seslendi

TESİAD Genel Başkanı İlyas Bozkurt Demokrasi Meydanı’nda halka seslendi

Demokrasi Meydanı’nda halka seslenen Bozkurt 15 Temmuzda yaşadığımız kanlı darbe girişimini değerlendirerek, “Dünyada en çok kahraman bu topraklarda yetişir. Ve bu kahramanlar bu güne kadar tüm ihanetlerin üstesinden geldiği gibi bundan sonraki ihanetlerin de üstesinden gelecektir” dedi.

????????????????????????????????????

15 Temmuz kanlı darbe girişimi sonrasında meydanları dolduran halk demokrasi nöbetine devam ediyor. Bursa’da da Demokrasi Meydanı’nı dolduran halka her akşam farklı siyasetçi, bürokrat veya sivil toplum kuruluşu yöneticileri hitap ediyor. Dün akşam da Türkiye Etkin Sanayici İş Adamları ve İş Kadınları Derneği (TESİAD) Genel Başkanı İlyas Bozkurt meydanı dolduran kal abalığa seslendi.

Darbe girişiminin olduğu gece hayatını kaybeden 248 şehide Allah’tan rahmet dileyerek konuşmasına başlayan İlyas Bozkurt,
“O gece bir daha gösterildi ki şehitler ölmez, vatan bölünmez. Kardeşlerim unutmayın ki kökü dışarıda olan hiçbir hareket, hiçbir fikir, hiçbir inanç bu ülkenin topraklarına fayda getirmemiştir. Ve getirmeyecektir. Bu son yaşadığımız olayda paralel çetenin işlemiş olduğu cinayetler bunu gösterdi. Bu olaylardan mülhem iki noktanın altını çizmek istiyorum.

‘ÇOCUKLARI İŞİN EHLİNE EMANET EDELİM’
Bunlardan bir tanesi; Hepimiz Müslümanız, dinimizi öğrenmeye ihtiyaç duyarız. Çocuklarımızı birer Müslüman olarak yetiştirmek isteriz. Ama bu olaydan mülhem gördük ki dinimizi öğrenirken kimlere müracaat etmemiz gerektiğine de dikkat etmemiz gerekir. Dini kaynağından, işin ehlinden öğrenmek gerekir. Bugün ilahiyat fakültelerimizde yüzlerce, binlerce akademisyen hocamız, İslam dinini akademik kriter içerisinde öğrenen ve öğreten hocalarımız var. Bugün diyanet camiasında bu işin ehli olan; akademik terbiye içerisinde eğitim almış yüzlerce müftümüz, vaizimiz din görevlimiz var. Çocuklarımız işin ehline emanet edelim.” diye konuştu.

TÜRKLERİN DEVLET TECRÜBESİ
“İkinci altını çizeceğim şeyde biz Türk milleti olarak 2000 yıllık devlet tecrübesine sahibiz” diyen Bozkurt şöyle devam etti; “Bakınız altını çiziyorum, 5 bin yıllık bir medeniyetimiz, 2 bin yıllık kopuksuz bir devletimiz var. 2 bin yıl içerisinde kopuksuz 16 devlet kurduk. Ve tarihte toplam 52 devlet kurmuş bir milletiz. 2 bin yıldır devletlerimizden biri yıkılmadan diğerini kurup arşivlerimizi transfer etmek suretiyle sadece isim değişikliği yaptık. Yani yeryüzünde en fazla devlet tecrübesi olan millet şu anda Türk milletidir.

VATAN SEVGİSİ
Bu 2 bin yıllık devlet tecrübemizde iki tane temel esas önemlidir. Bunlardan bir tanesi vatan sevgisidir. Biz yeni doğan çocuğumuzun kulağına ninni yerine vatan türküleri söyleriz. Biz vatan sevdasını çocuğumuz daha anne karnındayken öğretiriz. O yüzden 2 bin yıldır bu devleti kimse yıkamamıştır. O yüzden Türk milleti 5 bin yıldır tarihtedir. O yüzden Türk milleti İslam dünyasına bin yıldır sancaktarlık yapmıştır. Unutmayın ki şu Anadolu milleti kökü kökeni nereden gelirse gelsin. İster Kürt, ister Arap, ister Çerkez, ister Boşnak; Türk milleti dediğimiz Anadolu milleti İslam dünyasının da umut ışığıdır. Bosnalının başı derde düştüğü zaman yetişen Anadolu’dur, Filistin’in başı derde düştüğünde yetişen Anadolu’dur, Çeçenistan’ın, Kazakistan’ın, Özbekistan’ın başı derde düştüğü zaman yetişen Anadolu’dur. Anadolu kalesi yıkılırsa her şey yıkılır. Onun için evlatlarımızı teker teker şehit vermek pahasına da olsa bu vatandan bir karış toprak vermeyeceğiz. Bu gördüğümüz ihanet tarihte ne ilk ihanetimizdir, ne de göreceğimiz son ihanet olacaktır. Bu topraklar dünyanın en verimli topraklarıdır. Dünyada en çok kahraman bu topraklarda yetişir. Ve bu kahramanlar bu güne kadar tüm ihanetlerin üstesinden geldiği gibi bundan sonraki ihanetlerin de üstesinden gelecektir. Geleceğin gençleri, geleceğin kahramanları, vatan sevdasıyla büyüyün, Allah aşkıyla büyüyün, cesur olun ve her zaman hakkın ve hakikatin yanında olun.”

tr_TR