Anasayfa » Haberler » TOPSAKAL; TÜRKLERİN GÖREVİ DÜNYAYA NİZAM GETİRMEK
TOPSAKAL; TÜRKLERİN GÖREVİ DÜNYAYA NİZAM GETİRMEK

TOPSAKAL; TÜRKLERİN GÖREVİ DÜNYAYA NİZAM GETİRMEK

Türkiye Ekonomik Siyasal ve Stratejik Araştırmalar Merkezi’nin (TESAM)  düzenlediği “Çanakkale ruhu ve medeniyetimiz” Programı’nda konuşan Prof. Dr. İlyas Topsakal, Türklerin görevinin, dünyayı adaletle yönetmek ve aleme nizam getirmek olduğunu söyleyerek, “Çanakkale’de ecdadımız bu bilinç ve ruhla destan yazdı” dedi.

TESİAD ve TESAM’ın ortaklaşa düzenlediği “Çanakkale ruhu ve medeniyetimiz” konulu program Ördekli Kültür Merkezi’nde yapıldı. İstiklal Marşı ile başlayan program günün anlamına binaen söylenen türkülerle sürdü. 

‘ONLAR OLMASA BİZ YOKUZ’
İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlyas Topsakal ise şöyle konuştu: “Bugün kahramanlarımız hem Afrin’de hem Kuzey Irak’ta hem de dünyanın dört bir yanında geleceğimiz için canlarını veriyorlar. Bizim için en değerli varlıkları olan canlarından vazgeçiyorlar. Allah onlardan razı olsun. Onlar olmasa biz yokuz. Herkes her şeyden vazgeçebilir ama candan vazgeçmek çok zor. O yüzden bu millet varsa, bu devlette düzen varsa, bu devlette para varsa biliniz ki şehitlerimizin kanıyla olmuştur.”

‘GELECEĞİMİZİN YARISINI KAYBETTİK’
“Çanakkale’de aslında 1774 de biten büyük bir Türk İmparatorluğu’nun hesabı kesildi” diyen Topsakal, “1914 yılından kadar parçalanmış, kendi iç dertleriyle milliyetçilik ve ırkçılık mücadelesi ile uğraşan bir imparatorluk çöktü. Ancak 1. Dünya Savaşı’na girince bütün millet toplandı. Çanakkale’de 1 milyon kişi savaştı. 1 milyon kahraman askerimizden 250.000 okumuş üniversite mezunu büyüğümüz şehit oldu. Yani bu ne demek, geleceğimizin yarısını bu savaşta kaybettik. Kurtuluş Savaşı’na geldiğimizde sadece kimler kaldı biliyor musunuz? 16 yaşından küçük çocuklarımız, engelli insanımız, büyüklerimiz ve kadınlarımız kaldı. Bu cumhuriyet var ya onlar tarafından kuruldu. Biz öyle bir devlet bıraktılar ki İslam coğrafyası içine bakın en güçlü en kuvvetli toprağı en değerli olan devlet bizim. Bizimle ile savaşmak kolay değil” ifadelerini kullandı.

‘TÜRKLERİN GÖREVİ NİZAM GETİRMEK’
Türkler Allah’ın yeryüzünde nizamını sağlayan topluluktur ifadelerini kullanan Topsakal, “Bütün Türk İslam kaynaklarına bakın, bunu görürsünüz. Buna Kızıl Elma veya İlayi Kelimetullah deriz. Ne derseniz deyin. Türk’ün görevi dünyayı yönetmek dünyaya nizam getirmek. Diğer yandan Türkün görevi dünyayı yönetirken insanları birbirinden ayırmamak. Irkçılık sadece Türklerde yok. Türkler yabancıyı kendinden üstün gören, başkasına daha çok değer veren, kişileri kategorize etmeyen tek millettir. Bu yönümüzle gurur duymalıyız. Türk Milleti çokta bozulmuş bir millet değil. Bu millet için kötü bir söz duymazsınız. Onun için bize düşen görevleri yerine getirmemiz lazım. Dünyaya nizam adalet getirme ülkümüzden vazgeçmemiz gerekir. Yoksa Allah bizim yerimize başka bir topluluk getirir. O topluluk bu misyonu üstlenir” şeklinde konuştu.

‘YİNE BU MİSYONU ÜSLENMELİYİZ’
Çanakkale 1 metrekareye 90 bin mermi düşmüş bir destandır diyen Topsakal, “1 milyon bizde yaklaşık 1 milyon da düşman askeri olmak üzere 2 milyon insan bu savaşta çarpışmıştı. Alana insan sığmayacak şekilde karşılıklı savaş olmuştu. Batılılar her yerden hatta Müslüman coğrafyasından insan getirip bize karşı savaştırmıştı. Sadece Çanakkale değil ayak bastığımız her yerde Viyana’ya kadar askerimizin kanı var. Cumhuriyeti kurduğumuz zaman atacak bir memur bile zor bulunuyordu. Oralardan buraya gelmiş bir millet her ne kadar kıymet bilmesek de gelecekte bu misyonu alacak ve gelecekte yine bizim insanımızın adaleti sağlayacağı bir dünya kurarız” dedi.

tr_TR